מה זה שיבארי? What is Shibari?

שיבארי הינה אמנות קשירה ארוטית שמקורה ביפן. האמנות מבוססת על אסופה של טכניקות לקשירה בטיחותית וארוטית של גוף האדם. טכניקות אלה מהוות בסיס ושפה משותפת לפועלים בתחום.

עם זאת, הטכניקה איננה המהות של שיבארי. היא, אומנם, דבר חשוב שבלעדיו שיבארי לא יכולה להתקיים אך עדיין היא רק אמצעי. עיקרה של שיבארי הוא ביצירת קשר - פתיחת ערוץ יחסים יחודי המתאפשר באמצעות החבל. ברוח זו, אקצ'י דנקי מתאר את שיבארי כך: "It’s a connection made with rope between the hearts of two people".

מקורו של המונח שיבארי (Shibari) (縛り) במילה היפנית שיבארו (Shibaru) (縛る) שפרושה - לקשור. לפיכך אין למילה זו קונטקסט ארוטי מובנה ויפני מצוי עשוי כלל לא להכירו וליחס את המילה שיבארי לכל קשירה באשר היא, כגון: קשירת חבילות, מתנות ועוד. המונח היפני הנפוץ לאומנות הקשירה הארוטית הוא קינבקו (緊縛,Kinbaku) שמשמעותו המילולית הינה "קשירה חזקה/הדוקה" והוא נושא בחובו מטען בדס"מי. בשיח העכשווי המונח קינבקו מדגיש את הבסיס היפני המסורתי של האומנות.

בנוסף לשני שמות מקובלים אלה יש גם שמות פחות נפוצים. אחד מהם הוא נבה-שיבארי (Nawa Shiabri) (縄縛り) דהינו: "קשירה באמצעות חבל " אך שם זה אינו מקובל ביפן ולמעשה כולל טעות תחבירית שכן המילה חבל כבר כלולה בקאנג'י של המילה שיבארי. שם מעניין נוסף הוא Nawakesho. השם נגזר מהמילה חבל (Nawa) והמילה Kesho שמשמעותה אומנות הקוסמטיקה ועל וניתן לפרש את השם כ- "rope make-up".

כיוון שאמנות השיבארי שייכת לקבוצת התופעות שהבנתן מחייבת הכרות עם התפתחותן ההיסטורית אתם מוזמנים לקרוא על כך בפרק הסקירה ההיסטורית.

אך אם כרגע אתם לא בראש להיסטוריה, לחצו כאן למעבר לדף "צעדים ראשונים לקושר" ו"צעדים ראשונים לנקשר".

הבהרה בענייני מגדר, שפה ותפקיד Gender and Role - Clarification

ככלל, מלל האתר מנוסח בלשון זכר - קושר, נקשר וכיו"ב. הדבר נעשה מטעמי נוחות ואין להסיק מכך ששיבארי היא פעילות הנעשית בין גברים בלבד. למעשה, שיבארי נעשית בכל ואריאציה אפשרית של מגדר, נטיה, צורת לבוש ותפקיד. בנוסף, יש לא מעט אנשים הנהנים לקשור ולהקשר לסרוגין או מתחילים את חיי החבל בתפקיד אחד ולאחר תקופה עוברים לתפקיד אחר. כמו כן, יש אנשים העוסקים בקשירה-עצמית כך שהם למעשה, בו זמנית, גם קושרים וגם נקשרים. בקיצר - מה שעושה לכם טוב...

הודעות Announcements

מפגש חבלים

אחת לחודש מתקיים בירושלים מפגש "קשורימות". המפגש פתוח, בהרשמה מראש, לכל חובבי החבל ונערך במתכונת פייר-רופ. פרטים נוספים ומועדי מפגש ניתן למצוא בפיטלייף או לבקש במייל kshurimot@gmail.com

פרק ההיסטוריה

הפרק נערך מחדש ונוסף לו חלק מסכם.

ביקורת ספרים

נוספו שתי ביקורות חדשות על ספריו של אריסו גו העוסקים בקשירות קרקע.

יצירת קשר Contact

קריאת החומר עוררה שאלה שאין לה מענה באתר, מצאתם טעות או דבר מה שחשוב להוסיף – אתם מוזמנים ליצור קשר בדרכים המפורטות כאן.